V dnešní době se většina věcí řeší přes internet, to stejné platí o hledání práce. Všechny inzeráty s pracovními nabídkami jsou vesměs stejné, vyzývají nás k zaslání životopisu. Ve své praxi se nejčastěji setkávám s 2 neduhy. Buďto je toho v životopisu málo nebo naopak moc. Doba, kdy se hrálo na grafickou podobu, na obrázky a barvičky, je už naštěstí pryč, dnes vítězí jednoduchost a přehlednost, personalisté nemají čas strávit nad jedním životopisem 10 minut.
Informace, které jsou nepotřebné:
1. Datum narození – ačkoli je separace na základě věku diskriminační, stále se to chtě nechtě děje, jeho uvedením se můžete o případné pracovní nabídky připravit, protože zkrátka věkově nezapadnete do týmu.
2. Místo narození a národnost.
3. Mateřská a základní škola – taková mateřská škola Včelička personalistu pobaví, ale Vám spíše uškodí.
4. Rodinný stav, počet dětí a jména mazlíčků.
Co určitě uvádět:
1. Telefonní číslo – hodně lidem je to nepříjemné, i mě, ale je to nejsnazší a nejrychlejší cesta, jak se spojit
2. Bydliště – nikdo nechce číslo Vašeho domu a barvu fasády, ale pokud napíšete jen „Praha“ je to hodně široký pojem. Pokud bydlíte v malém městě, stačí název města, pokud však cesta přes město může trvat hodinu, je dobré napsat i místní část.
3. Klíčová slova – online databáze životopisů, např. LinkedIn, profesia.cz a jobs.cz fungují na principu klíčových slov. Konzultant napíše například SAP a objeví se všechny životopisy, které toto slovo obsahují, proto je dobré zmínit všechny počítačové programy, se kterými jste pracovali, pokud jste třeba strojní mechanik tak uveďte značky a modely strojů, na kterých jste pracoval.
4. Představu o hledané pozici, lokalitě a mzdě – dnešní doba si vyžaduje aktivní oslovování zaměstnavatelem, uchazeč může být v pasivní roli, abyste předcházel/a neadekvátním nabídkám, uveďte tyto informace, i kdyby jen v rozmezí.
Samozřejmě bych mohla pokračovat, ale tohle jsou dle mých zkušeností takové základní typy, které Vám mohou pomoci zvýšit šance na získání Vašeho vysněného místa.