Sny nás doprovázejí každou noc. Někdy si je nepamatujeme, někdy z nich máme příjemný pocit. Ale jsou i sny, které nás děsí. Takovým snům říkáme noční můry nebo děsy. Do snu se nám mohou dostat situace, které právě prožíváme. Také nás může ovlivnit film v televizi čí příběh, co nám někdo vypráví. Sny vycházejí z vnějších, z vnitřních podnětů a vzpomínek. Většina lidí věří, že sny mají nějaký význam. Proto se dívají do snáře a snaží se zjistit, co jejich sen znamenal. V historii se věřilo, že sny předpovídají budoucnost. Průměrně se zdá člověku za noc 8 až 10 snů. Ošklivé sny se zdají každému, bohužel i naše děti je prožívají. V noci se můžou probudit s pláčem, že se jim zdál škaredý sen. Nejlépe uděláme, když dítě pohladíme, dáme mu oblíbenou hračku a uklidníme ho. Pokud dítěti čtete před spaním, je třeba dávat pozor, co a o čem je příběh nebo pohádka. Může to mít vliv na jeho sny.
Děti a jejich noční můry:
Přes den nasbírá dítko plno informací a zážitků, ať už z televize, ze školky, z hřiště. Podvědomí se s tím nějak musí vypořádat. Jeho děsivé sny může ovlivnit například, situace doma ve které se rodiče často hádají. Pak se dítko v noci budí a pláče. Nejlépe uděláme, když dítě vzbudíme a dáme mu napít, obejmeme ho. Snažte se udělat vše proto, aby se uklidnilo a šlo zase spinkat v klidu. Pokud se děsivé sny dítěti vrací, je nejlepší zeptat se o čem se mu zdá. Zjistit příčinu toho snu, nebo ho nechat třeba nakreslit obrázek, co ve snu vidí.
Dbejte na pevný režim usínání. Pokud je zvyklé chodit spát v daný čas, nedovolte, aby si déle hrálo a dívalo se na televizi. Je důležité, aby se dítě během dne vyřádilo, zbavilo energie, kterou jsou doslova nabité. S přebytkem energie se totiž těžko usíná. Před spaním ho nerozdovádějte, ale chyťte ho za ruku, hlaďte, čtěte pohádku. Mluvte tiše a klidně. Příběh by měl mít dobrý konec, aby se dítě rozloučilo s uplynulým dnem v dobrém.