Je nástrojem, který slouží k obrábění na soustruhu, a to nejen pro velkosériovou, ale i malosériovou výrobu. Co vlastně je soustružení, jak tento druh práce vysvětlit? Obecně tak, že se jedná se o třískové obrábění, to znamená, že od nože odpadávají třísky, přitom rotující obrobek je řezným pohybem. Ale je zde také i vedlejší pohyb, ten koná nástroj, tedy nůž. Ve většině případů se zde jedná o pohyb, který je přímočarý. Materiál obrobků může být různý, ocel, mosaz, hliník, litina.
Kromě kovu to může být i plast, nebo dřevo, prostě vše co se dá upnout do sklíčidla, a je to možné na soustruhu obrábět. Nejde jen o výrobu válcových předmětů, u nichž se obrábějí vnější a vnitřní válcové plochy, ale lze na soustruhu řezat závity, vnitřní i vnější, vyrábět příruby, kužele, zvětšovat otvory. Obrobek se tedy upíná do sklíčidla a soustružnický nůž do nožového držáku. Tyto nože mají různou geometrii úhlů a jsou schopné dokonale obrábět materiály a to dokonce s přesností až na setiny milimetru. Nástroje k soustružení mohou být ubírací, stranové, mohou být na různé druhy závitů s odlišným stoupáním, dále na drážky a také jsou nože upichovací, pravé i levé. Nože mohou mít různé úhly, vše podle požadavků klientů. Je jich hodně druhů, každý je na specifickou práci, soustružnický nůž může být celý z rychlořezné oceli, může mít vyměnitelnou destičku ze slinutých karbidů, která je k tělesu nože připevněna pomocí upevňovacího mechanismu.
Může být také upevněna nastálo, to znamená, že je přiletovaná tvrdou pájkou. Co se skrývá za pojmem slinutý karbid? Vyrábí se z tvrdých karbidů kovů, například wolframu a to slisováním. Obráběcí destička může být i keramická nebo také z polykrystalického diamantu, z kubického nitridu bóru, který je anorganickou sloučeninou, která se řadí k nitridům. Broušením získá nůž konečnou geometrii k správné funkci obrábění.